kdor z malim ni zadovoljen, mu več ne pripada....




Včasih je bil zelo popularen tudi pregovor: KDOR Z MALIM NI ZADOVOLJEN, VELIKEGA VREDEN NI
Meni osebno ni nikoli ''sedel''. Zdelo se mi je, kot da zagovarja (pod) povprečnost pod plaščem neke lažne skromnosti. Po moje so ga- ob mizernih plačah, ki so jih dobivali- največkrat slišali delavci, o katerih je v svojih knjigah (in blogih) pisal tudi Dare Likar. https://www.rtvslo.si/blog/likard37/moje-bukve/82659

Ta pregovor so, kot že rečeno, največkrat ponavljali tisti, ki so si zase privoščili pogačo, drugim pa so metali drobtinice. Žal je danes zelo podobno, le da se tega ne zavedamo, oziroma- na tiste, ki mečejo drobtinice, smo se skozi desetletja že tako navadili, da se nam zdi, da tako mora biti. Da se ne sme nič spremeniti.

Po drugi strani pa je treba priznati, da so bili ljudje – vsaj v nekaterih stvareh- včasih bolj realni, kot smo danes. Za mojo babico, rojeno na prelomu 20. stoletja, je predstavljal statusni simbol- dežnik. Ne bi znala izračunati, koliko jajc in masla je morala prodati, da si ga je lahko kupila! Nanj je pazila kot na punčico svojega očesa. Danes ležijo dežniki po malodane vsaki hiši vse križem. Vseh barv in oblik so! Nihče ne pazi nanje, pa zakaj tudi bi? Dobijo se zastonj- kot reklama, ali pa se zanje odšteje ušivih 5 evrov.

Posebno mesto je imela tudi ura. Bila je strašno dragocena. Moški so imeli žepne. Poznala sem jih kar nekaj, ki so ob posebni priložnosti precej bahavo potegnili to uro iz žepa in pogledali nanjo. Bila je tako dragocena, da so celo v testamentu naredili zaznamek, kdo od potomcev jo bo podedoval.

Moja generacija je dobila uro za birmo. V kakšnem nestrpnem pričakovanju smo odpirali tisto škatlico in – naj je bila ura takšna ali drugačna- mislili smo, da so nam poklonili vse zaklade tega sveta! Predstavljate si, da bi boter danes svojemu birmancu podaril uro! Še krave bi se smejale! V primeru pa, da bi mamica (oči) tega birmanca svoje razočaranje nad darilom izlila še na FB, bi se iz ure norčevala vsa Slovenija.

Posebno mesto so imeli tudi uhani. Ti so deklicam nekako ''pripadali'' ob krstu. Nikoli nisem spraševala, kakšno darilo je ob krstu ''pripadalo'' meni, vem pa, da zlatih uhanov nisem nikoli imela. To pomeni, da ne sodim v ''poprečje'' tistih, ki so takšno darilo prejeli. Mimogrede: še danes jih nimam. V ušesih sicer obstajata luknji, a ne vem, če sem uhane (bižuterija) nosila več kot le nekajkrat.

V povojnih časih je delavska plača znašala okoli 500 do 600 dinarjev (pisarniška malo več, okoli 1200 dinarjev), za moško kolo pa je bilo treba odšteti 1800 do 2000 dinarjev. Predstavljate si, kako težko je bilo priti do njega! Tisti, ki so ga želeli imeti, so si morali pošteno odtegovati od ust! V času, ko so šli k birmi moji otroci (rojeni po letu 1973), so se stvari že spremenile: fantje so za birmo dobivali motorje (APN), dekleta pa kolesa in zlatnino).

Danes nosijo zlat nakit le tisti, malo starejši. Sicer pa postaja zlato dragoceno varčevalno sredstvo. Tisti, ki so zelo bogati, ne varčujejo več na banki, ampak kupujejo zlato in ga hranijo v trezorjih.

Zanimiva je zgodba neke Milke. Ne vem točno, a mislim, da je bila rojena 1924 ali 1925 leta. Imela je precej veliko družino, osem otrok, a vsi so se vrgli po očetu, ki ni bil dosti prida. Milka je imela v ušesih velike, zlate ''ringlne''. Tri hčere so se ves čas prepirale med seboj, katera jih bo po materini smrti podedovala. Prepiri so največkrat potekali v času kakšnih praznovanj, ko se je družina dobila skupaj. Milka je bila tiho, nikoli se ni vtikala v prepire, le žalost ji je stiskala srce, saj so ji hčere tudi na ta način kazale, da jim ni mar zanjo. Šla je k župniku in ga prosila, naj naredi vse, da jo bodo, ko bo prišel čas, z uhani vred tudi pokopali.

Podobno je ravnal tudi Lipe. Bil je zidar in na kolesu je prevažal svoje orodje, ko se je selil od ene parcele na drugo. Tudi on je imel dva sinova, ki se mu nista zdela dosti vredna. Namesto da bi si poiskala delo, sta ležala doma in čakala, da jima bodo padale pečene kure v naročje. Lipe je, ko ni več mogel delati, kolo podaril nekemu fantu. Skupaj z zidarskim orodjem. Lenuhe je iz dna srca preziral, četudi so bili njegova lastna kri.

(
pri birmi- sem tista s črnimi lasmi  )

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

SODOMA IN GOMORA

ZAPIS O ROJSTVU, SPLAVU, OTROCIH