knjige pod božično smrekico

 




Še zmeraj ne veste, kaj bi kupili bližnjim?
Kupite knjigo! Najlepše darilo!

Po praznični ceni jih lahko naročite kar na mail:

jutri2052@gmail.com



Ogenj, rit in kače niso za igrače

Zakaj je do zbiranja zgodb sploh prišlo?
»V času mojega otroštva se o spolnosti ni govorilo. Otroke so prinašale štorklje. Molčalo se je tudi kasneje, ko sem odraščala. Če je že prišlo do kakšnega besedovanja, je bilo to povezano z zgražanjem, z nagravžnostjo, umazanostjo. 

Srečanje z Mici je bilo usodno za številne tabuje, ki so me utesnjevali. Razkrila mi je, kako je bil videti spolni odnos v času njene mladosti, v prvi polovici 20. stoletja. 
Ključne so bile njene besede:''Preveri pri drugih, če ne verjameš!'' 

 Zaradi nje so se porodili dvomi v filmske prizore, ki so predstavljali intimne trenutke iz časov pred 2. svetovno vojno, v literarne opise spolnosti, v nauke, ki sem jih dobila doma, pri verouku, v šoli.

Kje je resnica?
Začela sem jo neutrudno iskati!  Iščem jo še danes.
Kakšne štirinajst dni pred smrtjo, konec septembra 2017, mi je pesnik in pisatelj Milan Vincetič, na to vprašanje odgovoril takole:''Če bi o spolnosti pisali po resnici, bi ta največkrat bila, vsaj skozi oči žensk- sado-mazo pornografija.''

Ogenj, rit in kače niso za igrače, 1. del

V prvem delu so zbrane zgodbe o intimi prednikov, ki so živeli v prvi polovici 20. stoletja. Pripovedovalke razkrijejo številne podrobnosti o spolnosti, higienskih navadah, rojevanju, odnosih znotraj družine. Knjiga je neprecenljive vrednosti, saj je ena redkih, če ne edina, ki razkriva pomembne podrobnosti, o katerem se je vztrajno molčalo.

Ogenj, rit in kače niso za igrače, 2. del

Podnaslov: Babice, hčere in vnukinje.

Morali bi jo prebirati zlasti mladi, saj pripovedovalke nazorno predstavijo zelo negativne družinske vzorce, ki se zaradi nezmožnosti pogovarjanja znotraj družine, nezavedno prenašajo iz roda v rod. Bremenijo pa tudi današnje generacije.

Ogenj, rit in kače niso za igrače, 3. del

Podnaslov: Moške zgodbe

Prvič v zgodovini so tudi moški dobili svojo knjigo. V več kot 250 zgodbah, v katerih razgalijo svoje življenje, razkrijejo, da jih ženske slabo poznamo. Da se o tem, kakšni so v resnici, velikokrat motimo. O sebi so pripovedovali tako dedje kot tudi sinovi in njihovi vnuki.

*
Dokumentarni program TV SLO je o prvem delu trilogije posnel film z naslovom Ogenj, rit in kače niso za igrače, Slovensko narodno gledališče Maribor je v sezoni 2020/21 uprizorilo dramsko predstavo, Film Babičino seksualno življenje režiserke Urške Djukić pa se še zmeraj uvršča v tekmovalne programe najpomembnejših festivalov animacije doma in v tujini.




Kje je otrok?

Nosilka osrednjega lika je socialna delavka Kristina. Pri svojem delu se nenehno sooča z ljudmi, ki jim pomaga v stiski. Nekateri od njih so ji hvaležni, drugi so prepričani, da je zanje naredila premalo. Ko jo sredi vročega poletja najdejo mrtvo na nekem parkirišču v Šentvidu, nihče niti ne sluti, kdo bi lahko bil kriv za njeno smrt. Jo je ubila lastna hči, morda celo Milena M., nekdo od sokrajanov iz vasice pod Starim vrhom? Je njena smrt povezana z izginotjem dečka pred petdesetimi leti, morda z izginotjem deklice Pije? Z ljubimci, ki jih je imela? Morilec se razkrije malo pred koncem knjige. 

Psihološki triler Kje je otrok? vas bo navdušil, prebrali ga boste na mah!




Kuharske prismodarije

Že od nekdaj sem sanjala, da bi napisala kuharsko knjigo. A ne za kogar koli. Zlasti ne za tistih 1.915.234 Slovencev, ki kuhalnico sučejo bolje od mene. 
Kar so prijokali na svet vnuki, sem razmišljala, bom zmogla, kot se šika, opravljati najlepše poslanstvo pod soncem?
Na skrivaj sem se trudila, tako kot prefrigane babice znamo, da iz njih naredim prvovrstne kuharje!

Nekoč sem si rekla:«Kaj, če jim - namesto nepotrebnih pridig, ki gredo skozi eno uho noter, skozi drugega pa ven - raje podarim knjigo zgodb o naših skupnih doživetjih?« 
Ja, čudovita ideja!
Iz različnih, na videz celo neopaznih kuhinjskih dogodkov, so nastale zgodbe!
Skrbno smo zapisali tudi recepte, ki smo jih preizkušali!
Vas zanima, kako se vnuki učijo pomembnih vrednot in življenjskih modrosti, ki jim pomagajo, da v času odraščanja bolje razumejo sebe in tudi druge?
Vzemite v roke knjigo, v njej boste našli namige, ki jih je vredno posnemati!

Naj vam bo branje v veselje, če boste pa skupaj z malčki preskusili tudi recepte, bom zelo vesela.

Babica Milena M.




Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

EVA IN OČE

KADAR SREČAM TE, MOJE NEKDANJE DEKLE