zgodbe, ki jih piše življenje

 


Ernesta: »Stara sem bila šestnajst let in še malo, naivno sem bila prepričana, da se bo otrok rodil skozi popek. Ja, ja, kar smejte se mi! A mislite, da so tisti, ki bi mi morali povedati, kako in kaj, stali v vrsti pred menoj?! Živ krst ni zinil niti ene koristne besedice! Še dobro, da je bil stric toliko priseben, da je stopil do Frančke, ki mi je potem pomagala v najtežjih trenutkih.

Sprašujete me, zakaj nisem šla rodit v porodnišnico? Ni bilo v navadi. Sanja se vam ne, kako smo živeli! Namesto da bi ljudje kupili opeko in cement, so denar raje zapili. Na srečo stric, pri katerem sem živela, ni bil tak. Glavno prevozno sredstvo je bil še zmeraj voz, ki ga je vlekel vol. Nisem bila niti zdravstveno zavarovana. Je bilo škoda denarja.

Frančka je ukazala, naj se uležem in razkrečim noge. „Koliko kosmatin!“ je vzkliknila, ko me je pogledala med noge. Šele, ko se je 2. junija 1963 rodila hči, mi je postalo jasno, kje vodi otrokova pot na svet.

Dolgo je trajalo, preden je zajokala. Kot v sanjah sem prikimala babici, ko je predlagala, da jo na hitro krstimo. Za vsak primer, če se zgodi kaj nepredvidenega. Pa se na srečo ni. Kasneje se je hči izkazala za zelo trdoživo, trmasto in pokončno žensko.

V hiši, v kateri je na vseh koncih in krajih pihalo skozi špranje, je bilo zaradi novorojenke treba marsikaj postoriti. Bilo me je strah, da se bo prehladila in zbolela za pljučnico. Stric se je toliko časa obotavljal, kaj in kako bi, da sem morala nazadnje vzeti zidavo sama v roke. Bila sem še vsa slabotna od poroda, neprespana, lačna, saj nisva imeli kaj jesti. Obe zunanji steni sem z notranje strani obložila s ploščatimi kamni in zidaki, ki so jih podarili dobri ljudje.

Ko je bila punčka stara devet mesecev, sem se zaposlila v Mariborski livarni. Svoje borno imetje sem naložila na voz, hčerko pa zavila v odejo, kajti bilo je zgodaj spomladi, zunaj pa je bilo še zmeraj mrzlo. Stanovanje, ki sem ga dobila, je bilo enosobno in temačno, a je bilo zame kot raj na zemlji. V kuhinji je tekla voda, imela sem lastno stranišče, prejšnji podnajemnik mi je pustil štedilnik na drva, ki je hitro ogrel vse prostore. S prijateljico sva se v službi menjali, tako da je bila ves čas ena doma, pri hčerki Zinki.

Potem sem spoznala nekega moškega, Marko mu je bilo ime. „Pusti ga pri miru!“ me je svarila prijateljica, „ni večjega lenuha v Mariboru, kot je on!“ Čez noč sem zbolela. Jetika, je rekel zdravnik. Na bolniško se nisem upala, saj bi lahko izgubila službo. Marku ni bilo všeč, da sem se mu v postelji odmikala. In kaj se je zgodilo? Začel se je vrteti okoli Mare. Ko sem se po malici vrnila domov, sem ju našla v postelji. Prijateljica, ki me je izdala, se je izselila, še prej pa mi je vrgla v obraz, da je z Markom spala že veliko prej, preden sva prišli v Maribor. Marko je tajil, a bilo mi je vseeno. Naslednje jutro je izginil tudi on in se preselil k njej. Si predstavljate šok, ki sem ga doživela? Ni mi kazalo drugega, kot da sem stricu napisala pismo in ga prosila, če mu lahko pripeljem Zinko v varstvo.

„Kateri moški te ima za norca, po pravici povej!“ mi je rekel, ko me je zagledal na dvorišču. Bilo me je sram, zato sem se mu zlagala, da je za otroka bolje, da ni pri meni, dokler ne ozdravim. „Če sem tebe zredil, bom pa še njo!“ je odgovoril in jo ljubeče stisnil k sebi. Ko se je Marko skesano vrnil k meni, sem prišla ponjo, pa me je napodil. „Kuzla lažniva, izgini!“ mi je zabrusil v obraz.

Vdala sem se v usodo in mu pustila hčerko še za eno leto. Marko je bil po avanturi s prijateljico bolj prijazen, saj je ugotovil, da je storil veliko napako, ker me je pustil. Zanosila sem in rodila še eno hčerko. V nedeljo popoldne sva jo dala v voziček in jo peljala do Rotovža pa nazaj. Žal je družinska sreča trajala le slabo leto. Ko sem šla rodit tretjo hčerko, je bil Marko ravno na sončni upravi, doma se je dolgočasil, zato se je spet družil z Maro. Pripeljal jo je celo v najino stanovanje, na najino posteljo. Zelo sem se razjezila. Eden od sosedov mi je pomagal odnesti potovalko na vlak, saj moža nisem želela več videti.

Stric me je brez besed sprejel pod streho. Bila sem zelo nesramna do njega. Nisva se najbolje razumela, saj mi je ves čas očital trmo in nepremišljenost. Četudi sem vedela, da ima prav, me je od notranje togote kar razganjalo. A sem molčala in držala jezik za zobmi, saj bi me drugače postavil pred vrata. Starejšo hčerko je naučil nemško, tudi drugo je poskušal, a ni imel sreče. Bila je preveč živa, da bi sedela pri miru za mizo. Trije meseci porodniške so hitro minili, morala sem se vrniti nazaj v Maribor. „Ne vem, če je pametno,“ je rekel stric in vrgel na mizo neplačane račune za elektriko, ki jih je poslal Marko po pošti. „Ostani doma, naj se hudič frdamani znajde, kakor ve in zna!“

Moje sanje, da se bova morda z Markom pobotala, so padle v vodo. Imela sem tri punčke, pa bi še četrto, da bi me le maral. Res sem bila trapa. Stric je nekje izvedel, da v novozgrajenem zdravstvenem domu iščejo snažilko. Prijavila sem se in bila sprejeta. Medicinska sestra, ki je delala v ambulanti, me je naučila kaditi. Novembra so me zaradi hude pljučnice spet odpeljali na Golnik. Tam sem ostala tri mesece. Shujšala sem osem kilogramov, izgubila sem tudi tri sprednje zobe. Pri osemindvajsetih sem bila na pogled kot kakšna prababica. „Če boste še enkrat poskusili kaditi, vam nihče več ne bo mogel pomagati,“ so mi zagrozili na Golniku, ko so me odpustili.

Nekako sem se vdala v usodo. Skrbela sem za hčerke in pomagala stricu. Občasno, ko me je prijelo, sem začela jemati kontracepcijske tablete, potem pa sem našla kakšnega potrebneža, da sem se zdivjala. Izleti v Maribor ali kam drugam so trajali le čez soboto in nedeljo. Z leti me je na srečo precej minilo. „Ko bi se gonila vsaj za denar ne pa tja v tri dni,“ je rekel stric.«

 


Pogosto iščemo rešitve za svoje težave tam, kjer jih ne bomo našli. 

Zelo pomaga, če prisluhnemo drugim. Iz pripovedovanj izvemo marsikaj. Če ne drugega, se naučimo, da tisto, kar je slabo - mine, pa da za dežjem posije sonce.

Spoznamo pa tudi, kako se drugi rešujejo iz zagat, v katerih so se znašli. 

Na izkušnjah drugih se lahko veliko naučimo.

Največ resničnih zgodb, na skoraj 1500 straneh, najdete v zbirki Ogenj, rit in kače niso za igrače.

Knjige so na voljo po ugodni ceni- 20 evrov, namesto 30 evrov.

Pišite na mail

jutri2052@gmail.com





Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

SODOMA IN GOMORA

ZAPIS O ROJSTVU, SPLAVU, OTROCIH