zgodbe, ki nas učijo

 



preteklost kot temelj prihodnosti: zakaj je pomembno spoznati svoje korenine

❤
Danes se zdi, kot da smo ljudje postali samozadostni in nezainteresirani za izkušnje prednikov. Stare družinske zgodbe pogosto ne pritegnejo pozornosti, polpreteklo zgodovino pa radi prikrojimo po svoje, vzamemo tisto, kar nam je všeč, kar nam ni, pa zamolčimo.

Toda preteklost je izjemno pomembna! Je temelj za vse, kar živimo danes. Še posebej so pomembne intimne, družinske zgodbe. Če jih ne poznamo, kdo nam zagotavlja, da ne bomo ponavljali napak svojih prednikov?

izgubljene zgodbe, izgubljena identiteta

Vsaka družina ima svoje zgodbe – zgodbe o ljubezni, sreči, trpljenju, uspehu, odrekanju in porazih. Te zgodbe nas povezujejo z našimi koreninami, nam dajejo občutek pripadnosti in identitete. Ko in če jih zanemarjamo, izgubljamo del sebe. Vsaka stara fotografija, vsak spominček, utrinek iz preteklosti, vsaka anekdota, je delček mozaika, ki tvori našo identiteto. Poznavanje teh zgodb nam pomaga razumeti, kdo smo in od kod prihajamo.

učenje iz preteklosti

Zgodovina se pogosto ponavlja. Če ne poznamo zlasti (!) napak in napačnih odločitev svojih prednikov, smo obsojeni, da jih prej ali slej - ponavljamo. Intimne družinske zgodbe nosijo pomembna sporočila in lekcije. So kot učbeniki, ki nas spremljajo skozi procese izobraževanja!
Lahko nas naučijo, kako premagati težave, kako se spoprijeti z izgubo, kako vztrajati v težkih časih. So dragocen vir modrosti, ki ga ne smemo zanemariti.

zgodbe kot povezovalni člen

V današnjem hitrem tempu življenja se pogosto odtujimo drug od drugega. Družinske zgodbe so lahko povezovalni člen med generacijami. Pripovedovanje zgodb krepi družinske vezi, ustvarja občutek skupnosti in pripadnosti. Starejši družinski člani imajo pogosto bogate izkušnje in modrosti, ki jih lahko prenesejo na mlajše generacije, če le znamo prisluhniti. Če!
prikrojena zgodovina

Polpretekla zgodovina je pogosto predmet manipulacije. Naj ponovim: iz nje pogosto (tudi za učbenike) vzamemo tisto, kar nam ustreza, in zamolčimo neprijetne resnice ali jih nadomestimo s polresnicami (lažmi).

Hočeš nočeš - resnično razumevanje naše preteklosti je zelo pomembno. Resnica, četudi boleča, je vedno boljša kot iluzija.

kako ohranjati družinsko dediščino

To lahko počnemo na več načinov:
pogovori s starejšimi: prisluhnite zgodbam svojih starih staršev in staršev. Zapišite njihove spomine, anekdote in življenjske lekcije.
družinske zbirke: ohranjajte in zbirajte družinske fotografije, pisma, dnevnike. Ti predmeti imajo neprecenljivo vrednost.
družinska srečanja: spodbujajte redna družinska srečanja, kjer se lahko obujajo spomini in delijo zgodbe.
raziskovanje rodovnika: raziskovanje družinskega drevesa je lahko fascinantno in razsvetljujoče. Pomaga nam razumeti širšo zgodbo naših korenin.
Predvsem pa se začnimo pogovarjati. Zelo pomembni so odprti pogovori med babico in vnuki, med dedkom in vnuki. Če zamudimo ta ''vlak'', se lahko zgodi, da svoje izkušnje in skrite zgodbe čisto po nepotrebnem odnesemo s seboj med angele.

Pogosto mi rečejo, pa kaj je tebi treba, da zapisuješ stvari, ki bi jih nekateri najraje pozabili. Veste, v štiridesetih in še malo letih se mi je nabralo veliko izkušenj. Več, kot si lahko predstavljate.
Ta leta so me naučila, da se zgodovina zelo rada ponavlja. Tudi danes ne odkrivamo ''tople vode''.

Pregovori iz različnih kultur in jezikov izražajo enako idejo, da otroci pogosto podedujejo lastnosti in vedenje svojih staršev.

Angleški pregovor: "Like father, like son." (Kot oče, tako sin.) Ta pregovor v vseh jezikih pomeni, da imajo otroci pogosto podobne lastnosti ali vedenje kot njihovi starši.

Nemški pregovor: "Der Apfel fällt nicht weit vom Stamm." (Jabolko ne pade daleč od debla.)


Španski pregovor: "De tal palo, tal astilla." (Iz takega lesa, tak cepin.)

Francoski pregovor: "Les chiens ne font pas des chats." (Psi ne naredijo mačk.)

Italijanski pregovor: "Tale padre, tale figlio." (Kot oče, tako sin.)

Latinski rek: "Qualis pater, talis filius." (Kakršen oče, takšen sin.)
Madžarski pregovor: "Az alma nem esik messze a fájától."

Kitajski pregovor: "龙生龙, 凤生凤" (Lóng shēng lóng, fèng shēng fèng.) (Zmaji rodijo zmaje, feniksi rodijo fenikse.)

Pregovor v hindujščini: "जैसा बाप, वैसा बेटा।" (Jaisa baap, waisa beta.) (Kakršen oče, takšen sin.)

Ruski pregovor: "Яблоко от яблони недалеко падает." (Yabloko ot yabloni nedaleko padayet.) (Jabolko ne pade daleč od drevesa.)

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

EVA IN OČE

ZAPIS O ROJSTVU, SPLAVU, OTROCIH