Kazni, kaznovanja, grehi in pohvale



redki so, ki ne bi od časa do časa občutil krivice.
Včasih jih komu povzročamo tudi sami. Hote ali nehote. Takšno je pač življenje.
Že kot otroci smo bili- vsaj v mojem spominu je tako zapisano- najbolj občutljivi na učitelje, ki so med nami delali razlike. Predvsem smo si zapomnili one, ki so za enako stvar ene kaznovali, druge pa samo okarali, lahko tudi pohvalili, češ, poglej, iz tega bo še nekaj nastalo, ker je tako ''prikupno poreden''.
Krivice so se nam dogajale tudi v lastni družini. Otrok ima zelo izostren čut, ko gre za kaznovanje. Ne odpušča zlahka, ko vidi, da starši enega od otrok ''po riti'' za vsako figo, drugega pa nikoli.
*
S krivicami se potem soočamo v službi, v okolju, ker se družimo, se zabavamo, živimo. Zmeraj se najdejo posamezniki, ki ''vse lahko'' in zmeraj se najdejo žrtve, ki jim ni nič dovoljeno, saj vsako, še tako majhno napako, okolje kaznuje, jo napihne in žrtev s časom tudi izloči.
*
Žal, žal, žal se zadnja leta v Sloveniji dogaja, da se vedno bolj zapiramo v svoje ideološke in še kakšne mehurčke. Vodilno vlogo pri tem ''zapiranju'' imajo predvsem mediji, tudi družabna omrežja, ki s svojimi pogromi, pol resnicami ali zamolčanimi resnicami, med ljudmi naredijo ogromno škode. Slovence po eni strani zastrupljamo z rumenim tiskom, teorijami zarote, in resničnostnimi šovi, po drugi strani pa jim umetelno serviramo tisto, kar določenim skupinam služi za dosego svojih, največkrat umazanih in sprevrženih ciljev.
*
Srce me boli, ko vidim, da za enake grehe ''svoje'' nagrajujemo, one druge, ki počnejo podobno ali še to ne, pa imajo to smolo, da so iz drugega mehurčka, pa linčamo. Da to počnemo se niti ne zavedamo, saj so nas že do te mere naščuvali, da smo popadljivi in renčimo kot sestradani psi!
*
Pozabili smo, kaj se to pravi imeti ''enake vatle'' za vse! Žal. Namesto da bi se osredotočali na napake, ki jih neka oseba (skupina, tudi vlada) stori, nas najprej zanima, KDO je bil tisti, ki se je pod napako podpisal. Vse ostalo, kar sledi, je potem več kot predvidljivo.
Žal.
Štirideset let sem poslušala zgodbe tudi o krivicah. Ni mi bilo lahko.

Trpljenje človeka, ki se mu zgodi krivica, se me zelo dotakne.
Morda tudi zato, ker je bilo takšnih in drugačnih krivic tudi v mojem življenju - preveč?
Krivice, če jih doživimo ali če jih celo sami povzročimo, vsaj delno izgubijo svojo strupeno ost, če se med seboj pogovorimo.
Se slišimo, razumemo, poslušamo.
Žal pa so jeza, bes, zamere premočna čustva, da bi to storili.
Hlapec Jernej in njegova pravica (krivica) ni unikatna zgodba. Vedno znova se ponavlja.
In kar je še najhuje: ljudje, ki so tudi sami doživeli veliko hudega, včasih pozabijo na lastno gorje in nepremišljeno vržejo kamen, če ga le lahko.

Opis slike ni na voljo.
Vsi odzivi

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

SODOMA IN GOMORA

ZAPIS O ROJSTVU, SPLAVU, OTROCIH