Žirovci in kultura

 Žirovci smo znani po tem, da ne jamramo- raje ukrepamo, a če bi nas vprašali, koliko kulture v takšni ali drugačni obliki, smo pripravljeni spustiti v svoje domove, bi težko dobili enoznačen odgovor.

Vsak od nas ima svoje ''oči'', svojo ''dušo'', svoj odnos do nje. In tudi na svoj način odrto dlan zanjo.
Četudi se včasih zdi, kot da je predniki ne bi cenili (češ, kmetavzarji, prostaki in to), pa je bilo kulture na vsakem koraku zelo veliko. Tudi med preprostimi ljudmi.
Recimo v našem kraju: dolina, na koncu katere smo, je bila že od nekdaj znana po slikarjih, kiparjih, pisateljih. Če ne bi ''dali'' Ljubljani Ivana Zajca iz Sovodnja, ne bi imeli Prešernovega kipa na Tromostovju 😊
Bilo je kar nekaj podeželskih umetnikov, ki so izdelovali freske, kipe Sv. Florjana, različne lesene skulpture. Eden takšnih samoukov - še živečih- je daleč po Evropi znan Peter Jovanovič (1938).
Mimogrede: tudi z zelo zanimivo osebno- družinsko zgodbo.
V Žireh smo imeli celo paleto slikarjev- naivcev. Ki pa imajo kar nekaj akademsko izobraženih naslednikov. Zelo spoštovanih.
Danes je teh, ki ustvarjajo (poleg redne službe), še zmeraj zelo veliko.
Redkokateri kraj pa se lahko pohvali z vsakoletnim Občasnikom! Mi se! Letos praznuje 40. rojstni dan! Izšel je na več kot 400 straneh. V njem najdete intervjuje, raziskovalne članke, različne druge zapise, leposlovje, predstavitve likovnih del sodobnih žirovskih umetnikov. Slikarji Sedej, Tomaž Kržišnik, Stane Kosmač....poznani tudi izven meja Slovenije!
Pred leti sem imela zelo iskreno željo izdati Almanah pesnic in pisateljic Poljanske doline, pa je potem, žal, projekt padel v vodo zaradi finančnih težav. Žal.
Kultura z različnimi vsebinami pa je – vse do korone- tudi odzunaj obilo prihajala v naše kraje. Imeli smo gledališki abonma, ki je ponujal vrhunske predstave najboljših gledaliških hiš. Imamo galerijo, v kateri se je zvrstilo nešteto razstav, literarnih večerov... Kar nekaj smo si jih ogledali v Galeriji Zvonik in v ''Stari šoli'', v kateri domujeta tudi muzej in knjižnica.
Svoj čas smo imeli v kraju 7 pevskih zborov, danes deluje ''le'' eden, a ta je vrhunski: Moški pevski zbor Alpina. Potem je tu Pihalni orkester, ki nas pod vodstvom dirigenta Branka Mraka razveseljuje vrsto let.
Nekoč smo imeli Antona Jobsta- skladatelja, danes imamo Davida Beovića.
Vsako leto je domača gledališka skupina pripravila predstavo, predniki, ki so imeli več časa, so na leto pripravili tudi po 6 predstav.
Imamo tudi knjižnico, ki zelo zavzeto opravlja svoje poslanstvo. Hvala, Majda Treven!
Če imajo tudi drugi slovenski kraji podobno kulturno obarvano bero kot mi, potem je Slovenija- vsaj kar se kulture tiče- neizmerno bogata dežela.
Se pa, seveda, hkrati postavlja tudi vprašanje, koliko umetnikov vseh profilov lahko od kulture samostojno živi, ne da bi jim pri tem pomagala država.
Čisto običajni državljani ''podpiramo'' kulturo na različne načine: kupujemo knjige, obiskujemo gledališke predstave, razstave, opero, Filharmonijo, koncerte.....ter številne druge prireditve, ki jih je toliko, da bi težko naštela vse brez bojazni, da ne bi kakšno nehote izpustila.
Po kakšnih kriterijih smo pripravljeni podpirati kulturnike? Bi to storili le za tiste- najbolj vrhunske ali bi ''znižali'' merila in pristali, da lahko država (davkoplačevalci) podprejo vsakega, ki izrazi takšno željo?
Žirovski Občasnik


Tomaž Kržišnik


Katja Bogataj



Jože Peternelj- Mausar



Milena Miklavčič















Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

SODOMA IN GOMORA

ZAPIS O ROJSTVU, SPLAVU, OTROCIH