ENA OD PRED-BRALK ROMANA ''MEHKO KOT BRITEV'', JE TAKOLE NAPISALA

 


Roman Milene Miklavčič, "Mehko kot britev", bralca popelje v svet prepletanja osebnih usod in družbenih tabujev, ki so zaznamovali življenje ljudi v vasici z izmišljenim imenom Žagarije.
S subtilnim občutkom za detajle in prepričljivo psihologijo likov avtorica ustvarja zgodbo, ki bralca od prve strani povleče vase in ga ne izpusti vse do konca.
Zgodba se začne leta 1973, ko se nekaj vplivnih mož takratnega časa dogovori o ustanovitvi tajnega sklada »Donovan«.
Na videz humanitarni projekt naj bi pomagal graditi pediatrično kliniko in otroško zdravilišče na Pohorju. Toda v ozadju projekta se skrivajo dosti bolj ''vsakdanji'' načrti :od prostitucije, do trgovine z dojenčki, do tihotapljenja različnih dobrin, vključno z orožjem. Avtorica mojstrsko osvetli to zakulisje, v katerem oblastniške strukture brez pomisleka posežejo tudi po umoru, da bi ohranile svojo moč.
Vzporedno z dogajanjem, povezanim z Donovanom, bralec spremlja kruto življenje žensk, ki so jih v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja zvabili v prostitucijo, kjer so morala biti na voljo takratnim vplivnežem z mnogoterimi izrojenostmi tudi s področja spolnosti.
Milena Miklavčič skozi izjemno natančno izrisane zgodbe teh žrtev predstavi tudi tisti del preteklosti, o katerem se ni nikoli govorilo- in še danes se ne govori. Spolnost je bila, žal, tabu tako nekoč kot tudi danes.
Napetost romana se stopnjuje tudi s prepletanjem preteklosti in sedanjosti. Z osupljivim odkritjem človeških okostij v bližini znamenite premikajoče mize v Ravnah, se odpre Pandorina skrinjica.
Skozi roman spremljamo tudi prepletanje zgodb navidezno stranskih likov, kot sta Marjanca in Martinček, ki s svojimi pripovedmi bralcu razkrivata nekatere od pozabljenih in zamolčanih tem, ki še vedno strašijo, razdvajajo in preganjajo ljudi. Strahu, ki so jim ga nagnali v kosti, se je težko znebiti. Molčijo, ker so jih k temu prisilili.
Milena Miklavčič pri tem z izvrstnim občutkom za jezik in slog, ki ga zaznamuje neposrednost, a tudi globina, ustvarja mozaik zgodb, ki se počasi povezujejo v širšo sliko o temnih plateh človeške narave.
"Mehko kot britev" je več kot le kriminalni roman. Je psihološka študija o razdiralni moči molka, ki še danes zaznamujejo tako posameznike kot celotne skupnosti. Avtorica se drzno dotika tudi težkih družbenih tem, kot so spolne zlorabe, trgovina z ljudmi, korupcija in moralna dvoličnost, ter jih prepleta z zgodovinskim kontekstom, ki še vedno močno vpliva na današnjo družbo.
Bralec se skozi knjigo znajde v položaju detektiva, ki mora med vrsticami odkriti, kaj se je v resnici zgodilo. S sočnimi dialogi in čustveno bogatimi opisi okolja, v katerem se odvijajo ključni dogodki, Miklavčičeva ustvarja pripoved, ki ni samo zgodba o nerazumnih dejanjih, so tudi zgodbe o ljudeh in o zapletenostih, ki jih nosimo v sebi.
"Mehko kot britev" je knjiga, ki bo bralcem izjemno všeč! Zlasti tistim, željnim globljega vpogleda v človeško dušo, pa tudi ljubiteljem napetih zgodb s presenetljivimi razpleti. Milena Miklavčič je s tem romanom ustvarila delo, ki bo bralce pustilo brez diha, a jih bo hkrati spodbudilo, da tudi sami razmislijo o tanki meji med dobrim in zlim, med resnico in lažjo, kar je avtorica v knjigi ''Mehko kot britev'', tako prepričljivo predstavila.
Naslovnica in ilustracije pa bodo (so) delo Lana Seuška.



💓💓💓





v romanu KJE JE OTROK sem izpostavila zgodbo dečka Milana, za katerim kmalu po rojstvu izginejo vse sledi.
Tudi on sodi med t. i. ukradene otroke, le da je bil ukraden na prav poseben način.
Ta del zgodbe je v romanu povzet po resničnih dogodkih.






Dotisnili smo tudi nekatere knjige iz zbirke OGENJ, RIT IN KAČE NISO ZA IGRAČE, tako da spet na voljo v kompletu (100 evrov, posamezna 20 evrov)






Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

EVA IN OČE

KADAR SREČAM TE, MOJE NEKDANJE DEKLE