ŽENSKE- MORILKE
Pred dnevi smo lahko prebirali zgodbo o Babi Anujki, ki je leta 1929 v času kraljevine Jugoslavije pri več kot 90 letih stopila pred sodnika, saj naj bi s svojimi strupi, ki jih je prodajala nezadovoljnim ženam, v več desetletjih spravila v grob številne premožne moške.
Nekateri jo imajo za prvo in obenem najhujšo serijsko morilko v srbski zgodovini.
Tudi na Kranjskem je bilo v Anujkinem času in tudi kasneje, kar nekaj žensk, ki so počele podobno. ''Poskrbele'' so za nezaželene otroke, za betežne može, za odvečne žene. Dobrodošle so bile tudi pri taščah, ki so se želele znebiti nadležne snahe. Smrtonosni recepti so bili narejeni iz ''naravnih'' zelišč. Pogosto so bili krščeni z izvlečkom iz šmarnice (solzice), čmerike ali podleska.
Ena takšna je živela tudi v neposredni bližini, na širšem Idrijskem, pa tudi tista, s hribov med Poljansko in Selško dolino, ni bila od muh.
Na neki literarni delavnici sem se zvečer zapletla v pogovor z lastnico domačije, kjer smo bivali. Povedala mi je zelo zanimivo zgodbo o ženski iz Šk. Loke, ki se je, kmalu po koncu 1. sv. vojne, primožila na eno od bližnjih kmetij. Najprej je spravila s tega sveta taščo, potem moža, nakar je vzela za tarčo sina, ki je bil kot invalid zanjo nekoristen.
Smrti ga je rešil eden od hlapcev, ki mu je pomagal pri begu. Kasneje je fantu uspelo, da je emigriral v Ameriko, prvič pa je prišel domov šele leta 1963, po mamini smrti. Kaj je morilka počela z lastno hčerko, ostaja uganka, ve se le, da je naredila samomor. Ali pa tudi ne, kdo ve?
Druga takšna zgodba pripoveduje o tašči, ki ni prenesla misli, da se je sin poročil. Rodila ga je, ko je že imela 45 let. Ko so jo spraševali, zakaj tako pozno, je odgovarjala:''Enega sem pa lahko zase.''
Najprej je pomagala na svet svojemu prvemu vnuku. Sredi hude zime je nalašč pustila razgaljenega dojenčka kraj odprtega okna. Ko se je iz hleva vrnila njegova mama, je bilo že prepozno…
Čez približno dve leti, ko je bila snaha ponovno noseča, se jo je lotila z vilami. Če se ne bi zapletla ob rob dolgega krila, bi se vile zadrle v snahin trebuh, tako pa so jo ranile ''le'' v stegno.
Njenemu sinu je ob tem dogodku prekipelo, mamo je prijavil oblastem. A prej, preden so prišli orožniki, je pobegnila v gozd. Njeno raztrgano truplo- verjetno je postala žrtev volkov ali medveda- so našli šele spomladi, ko so v gozdu podirali smreke.
Žensk, ki so ''pomagale'' dekletom in tudi ženam, ki so se želele znebiti nerojenega otroka, prav tako ni bilo malo. Tudi o takšnih poznam kar nekaj zgodb.
Zgodovina niso samo letnice, mejniki, zgodovonski dogodki, so tudi usode posameznikov.
In te so na več kot 1300 straneh zapisane prav v trilogiji Ogenj, rit in kače niso za igrače.
Ste jo že prebrali?
Komentarji
Objavite komentar