Izgubljeni otroci





Izgubljeni otroci v megli »drugega časa«

Številne generacije smo se v šoli učile o ukradenih otrocih med drugo svetovno vojno. Nemški vojaki so v imenu Velike Nemčije številnim slovenskim materam iz naročja iztrgali njihove otroke in jih ločili, največkrat za vedno. Več kot šeststo teh otrok so poslali v taborišča, kjer so bili podvrženi ponemčevanju, izbrane, ki so jih določili na podlagi videza in zdravja, pa so vključili v tako imenovani projekt Lebensborn. Zgodbe štirih ukradenih otrok, ki so bili vključeni v ta nacistični rasni eksperiment, so predstavljene tudi v dokumentarnem filmu Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna (2023), režiserke Maje Weiss. Redkokdo pa je ob teh tragičnih zgodbah pomislil, da so se kraje otrok v času po drugi svetovni vojni še vedno dogajale. Tudi pri nas.

V naši nekdanji državi, v Jugoslaviji, naj bi bilo do konca osemdesetih letih prejšnjega stoletja ukradenih, odvzetih in preprodanih kar 20.000 otrok! Vsaj tako trdijo v srbskem društvu za iskanje pogrešanih otrok. Na Simono Šeremet Kalanj iz slovenskega Društva izgubljeni otroci se je obrnilo že več kot sto Slovenk, ki sumijo, da njihovi otroci niso umrli po rojstvu, ampak so jih prodali posvojiteljem. Vsem zgodbam je skupno to, da matere trupla otroka niso smele niti videti, kaj šele ga pokopati. Da umrlih otrok materam res niso niti pokazali – taka pravila so veljala še ne tako dolgo nazaj –, je potrdila ena od dolgoletnih babic iz takratnega obdobja.  

Na FB strani Usvojena djeca Jugoslavije je Dragana Novmoski zapisala, da je leta 1990 v mariborski porodnišnici rodila sina, za katerega so ji že kmalu po rojstvu povedali, da je umrl. Dokumentacije o smrti ni dobila. Leto in pol je trajalo, da je pridobila odpustnico, na kateri je pisalo: »Otrok je zdrav, dajte mu kapljice AD trikrat na teden, po enem mesecu ga pripeljite na kontrolo.«

Menda naj bi bila cena dojenčka med 10.000 in 40.000 takratnih nemških mark. So tako do otrok prišli zgolj premožni, oziroma tisti z zvezami in poznanstvi? Je tak sistemski kriminal res mogoče tako dolgo prikrivati?

Zgodb o domnevno izginulih dojenčkih je ogromno, o zdravnikih, medicinskih sestrah in vodstvih porodnišnic v tistem času pa ne vemo praktično nič. Kako to? Se pa tako v Mariboru, Kranju in Kopru po besedah Simone Šeremet Kalanj na pridobljenih dokumentih o domnevno mrtvih otrocih ves čas pojavljajo ista imena zdravnikov in medicinskih sester. Nekateri med njimi še živijo.

Evropsko sodišče za človekove pravice je Srbiji naložilo sprejetje zakona, ki bo omogočil nadaljnje preiskave. V Sloveniji je bila na to temo ustanovljena parlamentarna preiskovalna komisija, s primeri pa se ukvarja tudi specializirano državno tožilstvo.

Ni bil vsak otrok dober

Po drugi svetovni vojni so bile sirotišnice tudi v Jugoslaviji precej pogoste. Niso bile namenjene le vojnim sirotam, ampak tudi otrokom, ki so iz različnih razlogov ostali brez staršev.  V Ljubljani, na Viču, so imeli Zavod za sirote. Zavod Janeza Levca je bil ustanovljen že leta 1914, po vojni pa je nudil dom otrokom s posebnimi potrebami in sirotam. Za otroke z duševnimi težavami so skrbeli v Zavodu Antona Skale. Dom Malči Beličeve je bil zgrajen leta 1954. Danes deluje kot dom za otroke in mladostnike, ki prihajajo iz težkih socialnih razmer.

Podobni domovi so obstajali še v Mariboru, Beogradu, Novem Sadu, Zagrebu, na Reki, v Sarajevu, Mostarju, Skopju in še kje. V Makedoniji so jih nekaj odprli na novo, zlasti po potresu leta 1963, ko je veliko otrok ostalo brez staršev. Ena od teh, ki je prišla v Slovenijo iz Makedonije, je bila tudi Miranda. Zaradi šoka, ki ga je doživela (tri dni je v porušeni hiši sedela ob mrtvi materi, preden so jo našli), je nehala govoriti. Ker je bila zelo prikupna, jo je ena od prostovoljk vzela k sebi domov. Ko ji je mož nekoč omenil, da v Sloveniji pozna človeka, ki nima otrok in bi enega zelo rad posvojil, se je ob omembi zneska (8.000 nemških mark) omehčala. Kako točno je primopredaja potekala, Mirandi ni znano.

S sogovorniki, ki so mi pripovedovali svoje osebne zgodbe, smo se pogosto čudili, kako to, da so zakonski pari otroke raje »kupovali«, kot pa da bi jih poiskali v sirotišnicah. Šele v zadnjem času, ko se je o tem začelo tudi v javnosti več govoriti, sem iz povedanega razbrala, da so bili tudi posvojitelji »izbirčni«. Želeli so si otrok svetle polti, modrih oči in svetlih las. Zaželeno je bil tudi intelektualni potencial in zato pa so bile samske študentke v stiski še toliko bolj na udaru.  

Marko Ivić, ki je sprva mislil, da bo otroka zakonito posvojil, je takole opisal postopek: »Ko sem prišel v porodnišnico, mi je zdravnik rekel, naj dam roko na posteljo ženske, ki je najbolj podobna moji ženi. Potem mi je obljubil, da bodo uredili papirje in potni list, da bom otroka lahko odpeljal v Nemčijo.«

Tudi Zdenka Pukmeister je prepričana, da ji je otroka ukradel jugoslovanski režim: »Leta 1985 sem rodila sina. Vzeli so mi ga takoj po porodu in ga dali v inkubator. Do otroka me niso spustili, ker so rekli, da ga lahko okužim. Ko sem vseeno vztrajala, sem dobila injekcijo, po kateri sem zaspala. Potem pa še eno in še eno …« Ko se je ponoči hotela  pritihotapiti do svojega otroka, sta jo zgrabili sestri, jo odvlekli v sobo in ji znova dali uspavalo.  »Naslednji dan sem zahtevala, da pridem do otroka, a me je sestra peljala k zdravniku, ki mi je mrtvo hladno dejal, da je otrok umrl. Ko se mi je mešalo od hudega, so mi rekli, da je otrok že na poti na pokopališče. Vprašala sem, na katero pokopališče. Kdo pa ga bo pokopal? Odgovor, ki sem ga je dobila, je bil šokanten. Povedali so mi, da so ga položili na trebuh nekega mrtvega odraslega človeka. In s temi besedami so me odpravili iz bolnišnice.«

Srbija je pri ukradenih otrocih naredila korak naprej. K temu jih je prisililo Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) zaradi primera Zorice Jovanović.  Ta je namreč leta 2002 našla zaznamek, da je bil njen sin vpisan v matično knjigo, ni pa bil vpisan v knjigo umrlih. Za svojega otroka sta se z možem več let neuspešno bojevala, potem pa jima je  leta 2013 ESČP dosodilo 10.000 evrov odškodnine in 1800 evrov sodnih stroškov, ki jih je morala poravnati Srbija. Za povrhu je morala država sprejeti zakon, na podlagi katerega bodo raziskali in razrešili take primere.

Preiskovalna komisija v Sloveniji

Preiskovalno komisijo Državnega zbora o ukradenih otrocih, do česar naj bi v porodnišnicah na območju Slovenije prihajalo med letoma 1965 in 1991, vodi Alenka Jeraj. Komisija med drugim poskuša ugotoviti, čigavi in kakšni interesi so vodili vpletene, koliko so bili vpleteni nosilci javnih funkcij in kakšen politični vpliv so imeli. Raziskati nameravajo povezave med posameznimi nosilci javnih funkcij, nosilci funkcij v organih javnega sektorja ter osebami v organih odkrivanja in pregona, institucijami na področju zdravstva in socialnovarstvene dejavnosti ter pogrebne in pokopališke dejavnosti ter njihovo vpletenost v primere ukradenih otrok ter stopnjo odgovornosti pri tem.

Štirje od šestih do zdaj izpostavljenih slovenskih primerov se nanašajo na porodnišnico Maribor (v letih 1971, 1976, 1986 in 1990), po en primer pa iz Celja (1976) in Kranja (1986). Dva primera se nanašata na večplodno nosečnost, pri kateri po rojstvu eden od dvojčkov naj ne bi preživel. Ena od mam naj bi kasneje na domači naslov prejela poziv k cepljenju otroka, šest let zatem pa še povabilo k vpisu v prvi razred.

Ob raziskovanju teh primerov so naleteli na pomanjkljivo dokumentacijo z vrsto nedoslednosti: brez podpisov in pečatov, spremenjeni EMŠO, podatki pod oznako »tajno«, upravne enote ne razpolagajo s potrdili o smrti, neznani so kraji pokopa ali pa pokopališče nima podatkov o pokopu, ki so ga materam izdale porodnišnice, zapisniki obdukcij ne obstajajo ali pa so brez navedbe imen …

Zgodba z nekega pokopališča

Svojega drugega otroka je Anika rodila na poti v porodnišnico. Babica, ki jo je spremljala, je zavila fantka v toplo odejico ter ji ga položila na prsi. Bil je najlepši otrok na svetu! In tudi babica ji je takrat dejala, da je z njim vse, kot mora biti. Vsakič, ko so ji ga prinesli, ga je božala, medtem ko je vlekel za bradavico. Še zlatenice ni dobil tako kot drugi otroci. Tretji dan pa ji je zdravnik prišel povedat, da je otrok ponoči umrl. Anika sprva sploh ni mogla dojeti, kaj ji govori. Ko so zdravnikove besede prodrle do njene podzavesti, se ji je iz ust utrgal nečloveški krik. Najhuje je bilo, ker ji niso dovolili, da bi ga videla, kaj šele, da bi ga za trenutek stisnila k sebi.  »To ni v navadi,« so ji odgovorili. Ko se je kasneje pozanimala, je ugotovila, da je res tako. Če je otrok umrl v porodnišnici, ga mama ni nikoli več videla. Kljub temu pa Anika ni verjela, da je njen sin umrl. Zdelo se ji je nemogoče, saj se je lepo razvijal, celo babice, ki so ga pripeljale na hranjenje, so ga pohvalile. Čez leta, ko je njegovo smrt lahko razumsko sprejela, je na družinski nagrobnik dala vklesati njegovo ime in leto rojstva. Leto smrti pa je pustila prazno.

Ukradeni otroci iz časa, ki mu rečemo »nekoč«

Zgodb o otrocih, ki so jih ali zamenjali ali podtaknili ali celo ukradli, je v slovenskem prostoru kar nekaj. Neplodnosti pri zakoncih je bilo sicer včasih veliko manj, kot jo je danes, a če je doletela premožen par, si je ta s pomočjo denarja pomagal, da je prišel do otroka. V Ljubljani, na Križevniški ulici, je živela ženska, ki se je še po prvi svetovni vojni preživljala s tem, da je zakoncem, ki so bili prikrajšani za lastne potomce, proti plačilu rodila otroka. Njen partner pa se je preživljal s krvodajalstvom.

Pred drugo svetovno vojno, ko sta bila neomadeževana čas deklet in brezhiben zunanji videz še veliko bolj cenjena in spoštovana kot danes, se je dogajalo, da so takšni, ki se je »spozabila«, otroka preprosto odvzeli. Družina je nosečo hčer poslala h kakšnim daljnim sorodnikom, kjer je počakala na porod. Njena mama ali poročena sestra pa so si v tem času pod obleko podkladale blazine, s čimer so prepričale sosede, da so noseče. Na podoben način so se zavarovali tudi v primeru, če je bil otrok, ki je bil na poti, plod incestnega razmerja.

Jožica je služila na večji kmetiji, kjer so imeli sama dekleta. Ko je leta 1954 rodila nezakonskega sina, so ji zanj plačali toliko, da si je lahko kupila kolo, pa še ji je nekaj ostalo. Zaposlila se je v tovarni Planika, se čez nekaj let poročila z vdovcem, ki ni imel lastnih otrok. Šele po njegovi smrti je poiskala sina in mu povedala, da je njegova mama. A ko je ta izvedel, da ga je prodala zaradi kolesa, je ni več hotel videti.

Danes pa nadomestne matere

Danes smo za prodajo dojenčkov iznašli lepšo besedo: nadomestne matere ali surogatske matere. To so ženske, ki se odločijo, da bodo rodile otroka za drugo osebo ali par, ki zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo imeti otroka. Postopek nadomestnega materinstva običajno vključuje umetno oploditev ali in vitro oploditev (IVF), pri čemer lahko nadomestna mati nosi in rodi otroka, ki je genetsko povezan bodisi z eno bodisi z obema članoma para ali pa je spočet z doniranimi spolnimi celicami.

Nadomestno materinstvo je pravno in družbeno zapleteno vprašanje, saj je v nekaterih državah dovoljeno in urejeno z zakoni, v drugih pa je omejeno ali celo prepovedano. Pravice in obveznosti vseh vpletenih strani, predvsem nadomestne matere in bioloških staršev, so ključni elementi teh ureditev. Ali kdaj zmaga materinski nagon, materinska ljubezen? Tudi to se zgodi.

Zgodba, ki jo boste prebrali v nadaljevanju, sega v šestdeseta leta prejšnjega stoletja. Ženski, ki mi jo je zaupala, so v porodnišnici odvzeli otroka z besedami, da ga bodo »pozdravili« poporodne zlatenice. Osebju je izročila zdravega otroka, a so ji vrnili telesnega in psihičnega invalida.

»Popadke sem dobila v nedeljo zjutraj. Ves čas, ko so trajali, sem se tolažila, še malo, še čisto malo, pa bom držala v naročju svojega otroka. Miši je bil zelo lep, zdrav in živahen otrok. S kakšno ljubeznijo sem ga stiskala k sebi, objemala in ljubkovala. Bila sem presrečna. Žal pa je tretji dan zbolel za zlatenico. Na oddelku je bila tudi neka dr. S. Bila je živ hudič. Mojega otroka je, ne da bi me vprašala, odnesla nekam, kam, je nisem smela vprašati, ker se je že prvič s takšno ihto zadrla name, da so pokale šipe. Tudi nihče od osebja si ji ni upal nič reči. Vse, kar sem izvedela, je bilo, da mu je sama naredila zamenjavo krvi, a ker ni šlo preko popka, mu je prerezala rokico. Ta je pozneje visela ob njegovem telesu, z njo si ni mogel nič pomagati. Mene je ignorirala. Bolj, kot sem jo spraševala o otroku, bolj je molčala.« O dogajanju na tem oddelku podrobneje opisujem v svoji knjigi peti knjigi Ogenj, rit in kače niso za igrače. Na tem mestu pa dodajmo le, da si je ta zdravnica vzdevek »pošast« več kot zaslužila. Po spodbudi enega od pediatrov je mama tega nesrečnega otroka primer predstavila na pediatričnem kongresu v Ljubljani. »Spoštovani kolegi, prisluhnite njeni zgodbi. To se lahko zgodi, če ima zdravnik preveliko oblast,« je njeno pričevanje pretreseno pospremil profesor.  

Milanova zgodba

Milan se je rodil junija 1945. Njegova mama Marica je bila ob porodu stara dobrih štirinajst let. Moški, s katerim je zanosila, je bil med vojno eden tistih, ki se jim ni smelo ugovarjati. Ko je izvedel, da je noseča, je njenemu očetu nastavil na sence pištolo in mu zagrozil, da ga bo ubil, če ga bo komu izdal. Kakšen mesec po rojstvu je na vrata potrkal skupaj s svojo ženo, s katero ni imel otrok. Dojenček je spal na postelji v kamri. Brez odvečnih besed sta ga zavila v odejico in odšla z njim skozi vrata. Na pragu je odgrnil suknjič, ki ga je nosil, čeprav je bilo zunaj že zelo vroče. Za pasom, na vsaki strani, je imel pištolo.

Po tem dogodku Marica ni bila nikoli več zdrava. Po smrti staršev je zanjo skrbela nečakinja. Če ni delala na njivi, je sedela za pečjo in kvačkala. Nekoč ji je zmanjkalo prejice, pa sta z nečakinjo sedli v avto in se ponjo odpeljali v staro Gorico. Na poti do trgovine sta srečali starejši zakonski par, mlajši moški, ki ju je spremljal, pa je pred seboj porival voziček z dojenčkom. Ko jih je Marica zagledala, se je prijela za prsi in se s tihim, pridušenim ječanjem zgrudila na tla. Prvič po več kot petindvajsetih letih je srečala moškega, ki je odpeljal njenega otroka!

Nekaj let kasneje, ko je bila v primorskem Dnevniku objavljena ugrabiteljeva osmrtnica, je Maričina nečakinja pisala njegovi ženi in jo prosila, če lahko omogoči srečanje med pravo mamo in sinom. Žal ni bilo odgovora. Pisala je še nekajkrat, a je potem odnehala, ko je slišala, da je tudi ona umrla.

A človek obrača, Bog obrne. Sin je v mamini korespondenci našel pisma. Ko jih je prebral, je bil v šoku, saj ni mogel verjeti, da bi ljubljeni starši (zlasti mama, ki je bila izjemna ženska) storili kaj takšnega. Ko je prišel malo k sebi, je skupaj z ženo in dvema otrokoma poiskal Marico. Prvo srečanje se je zelo žalostno končalo, saj je bila zgodba okoli spočetja in tudi njegovega rojstva, preveč kruta, da bi ji lahko verjel. Na prigovarjanje žene je stopil korak nazaj in Marico obiskal še enkrat. Nekako so navezali stike, žal pa kakšnega sočutja do uboge, tudi zanemarjene kmečke ženice v sebi ni našel. Je pa prišel na pogreb, ko je umrla, to pa je bilo tudi vse.

Ta pa ni moj!

Anica je leta 1961 prvega otroka rodila s carskim rezom. Še danes ne ve, kaj je bilo narobe, da so se zdravniki odločili zanj. Ko se je predramila iz narkoze, so ji prinesli otroka. Bil je fantek.  Potem so jo odpeljali v sobo, otroka pa so ji naslednjič pokazali šele naslednje jutro. Ko ga je pogledala, je zmajala z glavo. »Ta pa ni moj!« je rekla. »Kakšna nehvaležnost!« se je razjezila sestra, »pa tako lepo punčko imate!« Molčala je, kaj ji je kazalo drugega. Bila je prepričana, da se je zmotila, da je narobe slišala, da je ona kriva … Zdravniki so bili takrat vsemogočni.  A je imela prav. Punčka je imela rjave oči, oba z možem pa sta bila modro- oziroma zeleno-modrooka. Zanimivo je bilo, da je prinesla punčka v družino veliko več veselja kot fantje, ki so se rodili za njo. Pred leti jo je že zamikalo, da bi sorodstvene vezi preverili z DNK, pa si je premislila. Vendar pa se še danes, ko se bliža stotemu letu, kdaj sprašuje, ali so otroka zamenjali nehote, iz malomarnosti, ali pa so ga zamenjali zato, ker si je kakšen drug par iz takšnih ali drugačnih razlogov zaželel moškega potomca.

 

Viri: zbirka knjig Ogenj, rit in kače niso za igrače

https://n1info.si/poglobljeno/kako-so-ukradeni-slovenski-otroci-postali-del-rasnega-eksperimenta/

https://www.rtvslo.si/slovenija/ukradeni-otroci-v-70-in-80-letih-naj-bi-bilo-v-jugoslaviji-prodanih-vec-kot-20-000-novorojenckov/673127

https://www.druzina.si/clanek/ukradeni-otroci-sest-mam-isce-resnico

https://dnk4you.com/preprodajali-dojencke/

 

 

 

 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

EVA IN OČE

KADAR SREČAM TE, MOJE NEKDANJE DEKLE